Економте на опалюванні власного будинку

На що потрібно звернути увагу у першу чергу при виборі твердопаливного котла

Починаючи з кінця 2014 року і до 2015 виробники котлів на твердому паливі (дрова, пелета, вугілля) виявили великий інтерес до даного напрямку. Адже краще один раз придбати котел, і самим мати можливість контролювати тепло будь то будинок або виробниче приміщення, ніж чекати від держави все нових і нових тарифів за опалення і газ.

В Україні, є величезний вибір твердопаливних котлів, що працюють на різному твердому паливі. Як і вітчизняного так і закордонного виробництва. Тут ми розповімо, на що в першу чергу варто звертати увагу при виборі та купівлі твердопаливних котлів.

При виборі твердопаливного котла варто звернути увагу на такі параметри

1. З якого матеріалу зроблені основні частини;

2. Потужність котла;

3. Споживання електроенергії;

4. Тип котла;

5. На якому паливі працює;

6. ККД;

7. Обсяг камери завантаження котла;

8. Метод завантаження палива;

Які твердопаливні котли бувають

Котли, які працюють на твердому паливі, можна класифікувати за групами: котел тривалого горіння, піролізний, пелетний і звичайний котел. Але не будемо приховувати що всі ці котли виконують однакові функції, але використовуються різні процеси для поліпшення різних властивостей і показників.

У моделях котлів тривалого горіння процес спалювання палива і подачі повітря здійснюється у верхній частині, що дозволяє завантажувати в камеру згоряння більше дров. І з цих причин процес згоряння відбувається набагато довше ніж у звичайних котлах такого ж типу. Також в цих котлах особлива увага приділяється тепловтраті. В їх обшивці використовують мінеральну вату, фольгу і багато іншого, щоб тепло не виходило назовні, а набагато довше зберігалося всередині котла.

Пелетні котли відрізняються від інших котлів, паливом яке використовуєця. Тут великий вибір палива: в автоматичному режимі пелети і вугілля дрібної фракції, в ручному режимі — дрова, брикети, вугілля. Основним паливом є гранули з деревини, як правило, вони виготовлені з залишків виробництва з деревини, таких як тирса і різь. Дані моделі котлів, як правило, мають додатковий відсік перед камерою згоряння і автоматичну подачу палива.

Звичайний же твердопаливний котел в свою чергу характеризується прямим горінням. Принцип його роботи схожий на роботу печі. Як і в печі, в ньому є люк для закладання палива і звичайно ж камера згоряння. Також є димохід і теплообмінник. Ці котли підкуповують своєю простотою в конструкції і що не менш важливо в цих котлах особливо немає чому ламатися.

 

Яке буває паливо для котла

Існує чотири основні види твердого палива, які можна використовувати для спалювання в твердопаливних котлах: пелети, паливні брикети, дрова і вугілля.

Пелети — Як правило це пресовані відходи з деревини і дрібні шматки деревини: тирса, кора, тріски, які спресовуються в невеликі гранули діаметром 6 або 8 мм.

Брекети, або їх ще називають евродрова- вони схожі на пелети, тому що зазвичай це теж спресовані відходи (тріски, лушпиння та насіння, тирса, гречка і т.д.), основною відмінністю від пелет є їх розмір.

Дрова — деревина, розділене на невеликі шматки, які підходять за своїми розмірами до завантаження в камеру згоряння. Залежно від можливостей і завдань використовуються різні види деревини. Одні дають більше тепла, інші довше горять, треті виробляють менше диму і т.д. Основні види деревини, для опалення: дуб, береза, сосна, бук, ясен,  ялинка і багато інших. Всі вони мають різну щільність і різний час згоряння але, як правило, вони мають приблизно однакові показники теплотворної здатності.

Вугілля — порода рослинного походження з високими показниками горіння і тепловіддачі, основна складова вугілля — вуглець.

Найголовнішим критерієм для палива залишається його вологість. Всім відомо, що дрова сухійші, тим вони краще горять. Вологі дрова можуть погано вплинути на роботу і термін служби котла.

В інструкції з експлуатації до котла виробник намагається вказувати основне паливо для котла і альтернативне, при якому котел може працювати. Пам’ятайте, що при постійному використанні основного палива ви збільшуєте термін експлуатації вашого котла і в більшості випадків, цей вид палива дає максимальну тепловіддачу.

Як визначити потужність котла?

Необхідну потужність твердопаливного котла можна вирахувати за простою схемою: при висоті стель до трьох метрів і при утепленому приміщення 1 кВт = 10 кв. метрам, що обігрівається. До отриманої потужності потрібно додати запас в розмірі 15-20%. Тобто якщо у вас будинок 200 кв. м., то вам знадобиться котел потужністю близько 24 кВт.

Також існує формула для швидкого обчислення потужності котла на твердому паливі в залежності від теплоізоляції приміщення, в утеплених приміщеннях використовується коефіцієнт 40, якщо теплоізоляції немає, то цей коефіцієнт 60.

Наприклад, якщо нас цікавить опалення приміщення, площею 200 м. Кв., З висотою стелі 2,5 метра, то наша формула буде виглядати так: 200 х 40 х 2,5 = 20 000 Вт або 20 кВт. Плюс запас потужності.

Якщо ваш котел планують використовувати для водопостачання гарячої води, ця формула Вам не підходить і для більш точних даних краще звернутися до фахівця.

 

ККД.

У котлах, в більшості випадків показник ККД не менше 76%, що говорить про те, що лише 24% енергії, що виділяється втрачається, а все інше працює тільки на Вас. Чим вище цей показник, тим краще. Існують котли, ККД яких досягає позначки 95%, в основному це пелетні котли. За рахунок відсотка вологості палива, додаткового утеплення, схеми спалювання палива і принципу роботи, такі котли виділяють більшу кількість тепла з мінімальною тепловтратою. Не будемо приховувати що вартість таких котлів на порядок вища ніж інших, але як показує практика, ці гроші досить швидко компенсуються за рахунок економії.

Матеріали з яких виготовляються котли.

Основним критерієм у цьому питанні є наявність електронних механізмів керування і матеріал теплообмінника, загалом це чавун або сталь. Кожен з цих матеріалів має свої плюси і мінуси, враховуючи це не можна в загальному говорити, що краще, а що гірше.

Чавунні котли мають кілька секцій, які можна міняти окремо один від одного. Чавун дуже стійкий до прогорання на ньому менше з’являється іржа та корозія або цей процес займає більше часу. Єдиним великим мінусом чавуну є його вразливість до різких змін температур, для того, щоб помити його варто дочекатися поки він охолоне, інакше через різку зміну температури чавун може лопнути. А заміна секції котла дуже трудомістка і дороговартісна.

Сталеві котли мають суцільну конструкцію і можуть легко переносити різку зміну температур. Але найбільший мінус таких котлів є те що сталь більш схильна до корозії ніж чавун. Разом з тим, якщо товщина сталі котла сягає 5 мм. і більше, то такий котел прослужить 10-12 років.

 

Споживання електроенергії.

Є котли які не мають підключення до електромережі та працюють автономно, але є деякі моделі, в яких використовуються електронні вузли. Підключення до мережі здійснюється, якщо котел має електронне управління або ж всередині розташований вентилятор, який спрямовує повітря в камеру згоряння.

Зазвичай це котли піролізні, пелетні і тривалого горіння. В їх конструкцію входить вентилятор, для роботи якого необхідно електричне живлення. На теперішній час більшість котлів випускаються з електронним управлінням, що має масу плюсів, основний з яких це скорочення витрати палива. З мінусів же, то що йому постійно потрібне підключення до мережі живлення, а в сільській місцевості дуже часто вимикають світло. В деякі твердопаливні котли також встановлюється система для автоматичної подачі палива, вони теж працюють від електрики.

 

Об’єм камери згоряння.

Ця характеристика дуже важлива при виборі котла, адже від неї залежить, як часто доведеться завантажувати паливо в котел, для підтримки температури на бажаному рівні. Також, варто дізнатися у продавця співвідношення об’єму камери згоряння до потужності. Наприклад, об’єм камери 30 літрів, а потужність складає 60 кВт, співвідношення складе 2 л. / КВт, чим це число більше, тим рідше Вам доведеться завантажувати камеру паливом. Для чавунних котлів це співвідношення зазвичай 1,1 — 1,4 л / кВт, а в сталевій версії цей показник 1,6 — 2,6 л / кВт.

Спосіб завантаження палива.

Існують два основні методи завантаження камери: ручний і автоматичний. Якщо використовувати автоматичне завантаження, то доведеться, по-перше, більше заплатити (що нвйменьше в двічі), по-друге такі твердопаливні котли використовують електроенергію. При ручному завантаженні, ви самі завантажуєте необхідну кількість палива кілька разів на добу (в залежності від типу котла від 7 до 2 разів на добу).